yandex
home {{this.$translate('menu.back')}}

{{this.$translate('contact-write-to-us')}}

logo-white

Jak poprawnie przygotować plik

Przygotowujesz pliki do druku w naszym sklepie, ale system wskazuje, że grafiki są niepoprawne? Przygotowaliśmy dla ciebie listę najpopularniejszych błędów, przez które nasz system odrzuca załączone pliki. Zobacz, co oznaczają komunikaty o błędach, generowane przez system File Checker.

 1. Ma warstwy/nie spłaszczony

Komunikat ten oznacza, że plik powinien zostać spłaszczony do jednej warstwy. dotyczy to również ukrytych warstw, które powinny zostać usunięte, a nie ukryte. Częstym błędem jest umieszczenie ramki obszaru ochronnego (tej czerwonej) na osobnej warstwie i wyłączenie widoczności tej warstwy przed zapisem. Taką warstwę razem z ramką należy usunąć.

 

Jeżeli mimo wszystko File Checker informuje o tym, że plik nie jest spłaszczony, należy w pierwszej kolejności skorzystać z funkcji "spłaszcz przezroczystości". Obiekty przezroczyste mogą w różny sposób zachować się w druku.

 

Jeżeli plik nadal nie jest zaakceptowany w związku z powyższym błędem, należy dokonać rasteryzacji pliku. Zalecana przez nas rozdzielczość to 120 ppi lub 1200 ppi dla plików przygotowywanych w skali 1:10 (dotyczy wydruków powyżej 5 metrów). Zrasteryzowany plik we właściwym profilu kolorystycznym (zalecamy FOGRA39) zostanie zaakceptowany.

 

 1. Ma kolory RGB

Jesli File Checker pokaże taki komunikat, plik może zawierać zarówno elementy w CMYK jak i RGB. W przestrzeni RGB zazwyczaj znajdują się umieszczone na projekcie zdjęcia, które należy przekonwertować na CMYK, aby uzyskać odpowiednik tej samej kolorystyki na wydruku. Co prawda wydruk elemementów w przestrzeni RGB jest możliwy, ale finalnie będą one o wiele mniej nasycone po wydruku, niż w projekcie. Co ważne, ten komunikat nie stanowi błędu nie dopuszczającego pliku do druku, jest to tylko ostrzeżenie.

Pamiętaj o przestrzeni kolorów CMYK!

Cały projekt powinien zostać przygotowany w przestrzeni kolorystycznej CMYK, dla idealnego odwzorowania kolorystyki. Nasze maszyny drukarskie korzystają z profilu koloru FOGRA39. Jeśli przygotujesz projekt w oparciu o te dane, wydruk będzie dokładnym odwzorowaniem wizualizacji. 

 1. Ma kolory PANTONE

Kolorystka PANTONE została wypracowana przez amerykańskie przedsiębiorstwo poligraficzne, znane między innymi z corocznego wyboru koloru roku, który wiedzie prym w modowych i wnętrzarskich trendach. Cecha charakterystyczną farb PANTONE jest to, że są przygotowywane wcześniej przed drukiem i nanoszone osobno na wydruk. Nasza drukarnia nie obsługuje takiego systemu, dlatego wszystkie kolory PANTONE powinny zostać przekonwertowane na CMYK, ponieważ nie gwarantują idealnego odwzorowania barw. Co prawda możemy wydrukować projekt przygotowany w tej kolorystyce, ale nasza maszyna sama wyliczy odpowiadający im CMYK i wydrukuje projekt właśnie w tej przestrzeni, co może przynieść inne efekty, niż spodziewane.

 1. Ma nadrukowanie

Nadrukowanie to atrybut szerzej znany z angielskiej nazwy “overprint”. Oznacza on,  że konkretne elementy projektu, którym został nadany ten atrybut, zostaną nadrukowane jeszcze raz, na już gotowy nadruk. W przypadku naszej drukarni elementy zawierające atrybut “overprint”, będą mieszały się farbą z elementami na których są drukowane. Czyli np. czarne elementy mogą się nienadrukować lub zrobić się trochę szare, żółte elementy nadrukowane na kolorze niebieskim mogą wyjść zielone, a białe elementy mogą się wcale nie wydrukować.

Więcej o samym overprint, jak użyć go poprawnie czy też jak go włączyć/wyłączyć można przeczytać np. na stronie adobe: Kliknij tutaj

 1. Ma osadzone czcionki

Jeśli File Checker wyświetli taki komunkat, oznacza to, że w pliku pozostawiono tekst możliwy do edycji. Jednak aby poprawie otworzyć i wydrukować plik z tak zapisaną treścią, musielibyśmy na komputerach w naszej drukarni zainstalować dokładnie ten krój pisma. W przeciwnym razie font drukuje się jako zupełnie inny, zmienia się kształt oraz wielkość napisu na wydruku. Fonty powinny zostać zamienione na krzywe, co oznacza, że z edytowalnych liter powinny zostać zamienione na nieedytowalne kształty, które nie mogą ulec zmianie przez otwarcie pliku.

Sama zamiana fontów na krzywe opisana jest na forum społeczności adobe: Kliknij tutaj

Fonty mogą być osadzone w pliku w takich programach jak np Adobe InDesign, my natomiast wymagamy zamiany fontów na krzywe w przypadku każdego pliku, ponieważ nie weryfikujemy, czy pochodzą one z Indesign czy innego programu. Dla bezpieczeństwa Państwa projektu zalecamy konwersję. 

 1. Ma złe wymiary

File Checker porównuje wymiar pliku z wytycznymi do produktu, znajdującymi się w naszym systemie. Jeżeli projekt zostanie przygotowany według naszych wytycznych, to nie ma możliwości, aby nie został dopuszczony do druku. File Checker ma również pewną tolerancję błędu, która jest niewielka - plik może być mniejszy o maksymalnie 3 mm lub większy o maksymalnie 1 cm. 

Pamiętajmy również, że w niektórych produktach, do których zamawany jest wydruk dwustronny, projekt tylną część jest większy, niż na przednią, a często popełnianym błędem jest przygotowanie projektów takiej samej wielkości. Wymiar może być również zakłamany, jeżeli na projekcie zostały umieszczone pasery z marginesami lub same marginesy (powiększają one wielkość projektu).

 1. Zawiera pasery lub marginesy

Jeśli projekt zawiera pasery i marginesy, istnieje ryzyko niedopasowania wymiarów. Taki parametr w programie graficznym ustawia się w zakładce "ustawienia dokumentu", zalecamy nie stosowanie żadnych marginesów (ponieważ w naszych wytycznych jest wliczony własciwy obszar brutto) oraz paserów. Każdorazowo dla każdego projektu nakładamy własne pasery, przez co pasery pozostawione przez klienta, najczęściej wędrują wewnątrz projektu.

 1. Ramki obszaru ochronnego

File Checker na podglądzie nakłada ramki obszaru ochronnego. Jeżeli zostawisz te ramki na swoim projekcie, to nasz program nałoży swoje. W efekcie w podglądzie wydruku w systemie nie zweryfikujemy, czy plik jest przygotowany prawidłowo. Najlepiej jest zerknąć na pliki przed wrzuceniem ich do naszego systemu systemu, aby upewnić się, że nie ma na nich naszych ramek obszaru ochronnego. 

 1. Nie można sprawdzić ilości stron

Ten komunikat zazwyczaj spowodowany jest nierozpoznanymi efektami graficznymi. W przypadku wystąpienia takiego komunikatu, inne komunikaty mogą być błędne i w pierwszej kolejności należy rozwiązać ten problem, najlepiej przejść wszystkie kroki z komunikatu: Ma warstwy/nie spłaszczony - taka konfiguracja powinna rozwiązać problem.

 1. Cannot merge pdf with frame:

Upewnij się że twój plik nie jest uszkodzony, jeżeli wyświetlasz go poprawnie i działa, skontaktuj się z obsługą sklepu.

 1. Zły format pliku:

Sprawdż, czy przesłany plik jest zapisany w odpowiednim formacie. Nasz system obsługuje pliki: PDF, TIF, JPG oraz PNG.